خرید کنتور

 

کنتور

کنتور گاز چیست؟

کنتور گاز یک ابزار مخصوص برای اندازه گیری جریان است. که جهت اندازه گیری حجم سوخت گازی مانند گاز طبیعی و یا گاز مایع داخل نفت به کار برده می شود. کنتور های گازی در ساختمان های مسکونی، صنعتی و بازرگانی به کار برده می شود. اندازه گیری گاز ها حجم گاز ها به مراتب سخت تر از اندازه گیری حجم مایعات می باشد، به دلیل اینکه اندازه گیری حجم آنها به شدت وابسته به دما و فشار آن ها می باشد. کنتور گاز حجم مشخصی از گاز را بدون در نظر گرفتن مقدار فشار و یا کسفیت گاز عبوری از کنتور. اندازه می گیرد. اما جهت اندازه گیری دقیق مقدار گاز عبوری از کنتور باید مقادیر دما، فشار. و گرمای گاز از قبل اندازه گیری شده باشد.

طراحی های متفاوتی برای کنتور گاز در مصارف معمول انجام شده است. که با توجه به دبی حجمی جریان گازی که قرار است. اندازه گیری شود، مقدار جریان مورد انتظار، نوع گازی که قرار است اندازه گیری شود و فاکتورهای دیگر مدل کنتور انتخاب می گردد.

کنتورهای گاز موجود در ساختمان هایی که در آب و هوای سرد هستند در اوایل دهه ۱۹۷۰ معمولا در داخل خانه و یا گاراج خانه قرار می گرفتند. از آن موقع به بعد بیشتر کنتور ها در بیرون از خانه قرار می گیرند به استثنای خانه های قدیمی که در داخل خانه قرار گرفته است.

 

کنتور

انواع کنتور گاز

۱- کنتور گاز دیافراگمی

این مدل یکی از معمول ترین کنتورهای گاز می باشد که در بسیاری از صنایع کوچک و مناطق مسکونی نصب می شود. در کنتور، دو یا چند محفظه ی بیشتر با دیافراگم های محرک ساخته می شود. با جریان گاز هدایت شده توسط شیرهای داخلی، محفظه ها به طور متناوب از گاز پر و خالی می شوند که باعث تولید یک جریان دائم در کنتور می شود. هرچه دیافراگم ها باز تر می شوند. اهرم های متصل به میل لنگ حرکت خطی دیافراگم ها را به حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل می کند که عنصر صلی جریان می باشد. این شفت می تواند مکانیزم شمارش کیلومتر را اجرا کند و یا می تواند. پالی های الکتریکی را برای کامپیوتر تولید کند. کنتورهای گاز دیافراگمی از نوع جابه جایی مثبت می باشند.

۲- کنتور گاز چرخشی (روتاری)
کنتور گار روتاری ابزار آلات دقیق ماشینی هستند که قابلیت اندازه گیری حجم و فشار بیشتری را نسبت به کنتورهای دیافراگمی دارد. در داخل کنتور دو شکل شبیه به عدد “۸” وجود دارد. که مربوط به روتور ها می باشد (که به عنوان پروانه یا پیستون ساخته می شود) ، که در تراز دقیقی می چرخند. در هر چرخش، روتور ها مقدار گاز مشخصی را از کنتور حرکت می دهند. اصل ملیاتی در اینجا بیشتر شبیه به یک دمنده ی ریشه ای می باشد. حرکت چرخشی به عنوان عنصر اصلی جریان عمل می کند. و پالس های الکتریکی را برای کامپیوتر تولید می کند و یا با مکانیزم شمارش کیلومتر عمل می کند.

۳- کنتور گاز توربینی

کنتور گاز توربینی حجم گاز را از طریق سرعت گاز عبوری از کنتور محاسبه می کند. به دلیل اینکه حجم گاز به این صورت محاسبه می شود، بسیار حائز اهمیت است که شرایط جریانی خوبی داشته باشیم. یک توربین کوچک داخلی، سرعت گاز را اندازه می گیرد که به صورت مکانیکی به کنتور مکانیکی یا الکتریکی فرستاده می شود. این کنتور ها جریان گاز را مختل نمی کنند، اما محدودیت هایی در اندازه گیری دبی های کم گاز دارند.

۴- کنتور گاز اوریفیس

داخل کنتور گاز اوریفیس یک خط لوله مستقیم وجود دارد که دقیقا به عنوان صفحه اوریفیس که موجب افت فشار می شود، شناخته می شود که تا حد زیدی بر روی جریان اثر می گذارد. کنتورهای اوریفیس یک مدل از کنتورهای دیفرانسیلی می باشند که می تواند میزان جریان گاز را با اندازه گیری اختلاف فشار بین جریان طراحی شده و جریان آشفته داخل اتصالات ، محاسبه کند. جهت محاسبه دقیق جریان فشار استاتیک گاز، چگالی، گرانروی و دما باید علاوه بر فشار دیفرانسیلی کنتور اندازه گیری شود. گرچه کنتورهای اوریفیس معمول نمی توانند حجم های بالای جریان را کنترل کنند، اما به دیل نداشتن قطعات متحرک و استفاده آسان از آنها، در صنعت بسیار پر کاربرد می باشند.

۵- کنتور گاز آلتراسونیک (فراصوتی)

کنتورهای گاز فراصوتی بسیار پیچیده تر از کنتور هایی که صرفا مکانیکی هستند می باشند، زیرا این کنتورها نیاز به پردازش و محاسبات دقیق سیگنال ها دارند. کنتورهای آلتراسونیک سرعت حرکت گاز را با اندازه گیری سرعت حرکت صوت از محیط گازی درون لوله محاسبه می کند. انجمن گازی آمریکا نحوه استفاده و نصب این کنتور ها را پوشش می دهد. این انجمن استاندارد محاسبه سرعت صوت را مشخص می کند که با دانستن فشار، دما، و رکیب سرعت صوت گاز را پیش بینی می شود.

 

 

سفارش و خرید این محصولات

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به آریا کالا می باشد.

طراحی قالب وردپرس : ریبونت

مشاوره تلفنی