انواع شیر هیدرانت آتش نشانی را بشناسید

هیدرانت

آریا کالا : هیدرانت از جمله تجهیزات آتش نشانی است که برای اطفای حریق در سطح وسیع به کار می رود. شیر آتش نشانی هیدرانت را در معابر و خیابان های شهر و محوطه اماکن و تاسیسات بزرگ صنعتی، تجاری، مسکونی و… بر روی حلقه آبرسانی تعبیه شده در زیر زمین نصب میکنند.

خروجی شیر هیدرانت عموما یک انشعاب اصلی ۴ اینچ برای اتصال به پمپ خودرو آتش نشانی و ۲ انشعاب فرعی برای اتصال شیلنگ آتش نشانی دارا می باشد تا در صورتی که در نزدیکی آتش سوزی ای ایجاد شد بوسیله آن بتوانند آتش را سریعتر خاموش کنند و از خسارات بیشتر جلوگیری نمایند.

انواع شیر هیدرانت آتش نشانی

انواع شیر هیدرانت آتش نشانی را بشناسید

انواع شیر هیدرانت آتش نشانی

هیدرانت ها به دو صورت زمینی و ایستاده ساخته می شوند که می تواند به صورت خشک و یا تر انتخاب شود.
هیدرانت زمینی

هیدرانت های زمینی یا زیرسطحی در داخل محفظه مخصوصی در زیر سطح معابر نصب می شوند (در کشور ما و به خصوص شهر تهران کمتر مورد استفاده قرار می گیرند). این محقظه دارای یک دریچه چدنی هم سطح با زمین است که در زمان مورد نیاز دریچه به کمک آچار مخصوص برداشته شده و دسترسی به شیر میسر می گردد. عکلکرد شیر به شکلی است که پس از بسته شدن آن، مسیر درین در قسمت تحتانی باز می شود و آب باقی مانده در لوله واسط را تخلیه می کند. هیدرانت های زمینی غالبا دارای یک خروجی ۲ ½ اینچ هستند.

هیدرانت ایستاده

هیدرانت تر

هیدرانت های تر معروف به مدل کالیفرنیا مناسب نقاطی هستند که امکان یخ زدگی در آن ها وجود ندارد. شیر ایستاده تر همواره مملو از آب تحت فشار است و هر زمان که نیاز باشد با باز کردن شیر می توان از آب آن بهره گرفت.

هیدرانت خشک

برخلاف نوع تر، هیدرانت های خشک در مناطقی کاربرد دارد که احتمال یخ زدگی در زمستان وجود دارد. این هیدرانت با مکانیزم خودکار خود، آب موجود در داخلش را به زمین تخلیه می کند. بنابراین دیگر امکان یخ زدگی در آن وجود نخواهد داشت.
شیر هیدرانت خشک می تواند هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی باشد.

مزایای شیرهای هیدرانت ایستاده نسبت به نوع زمینی

با توجه به شکل و برجستگی که نسبت به سطح زمین دارند توسط برف یا آسفالت ریزی پوشیده نمی شوند و به سادگی قابل مشاهده هستند.
امکان پارک خودرو روی آن ها و با جمع شدن آشغال و گرفتگی و اطرافشان وجود ندارد.
آب گیری شیرهای ایستاده نسبت به شیرهای زمینی ساده تر است.
تنها ایراد شیر های ایستاده، احتمال تصادف وسایل نقلیه با آن هااست. از این رو باید با علائم واضح در محل، ایمنی آن ها را تامین نمود.

شیر هیدرانت از چه بخش هایی تشکیل میشود؟

هر شیر آتش نشانی از چهار قسمت اصلی و مهم تشکیل می شود که این چهار قسمت عبارتند از :

۱- کلاهک فوقانی: که شامل دسته عملکرد یا باز کننده شیر، سوراخ روغن کاری و صفحه فلنج است که در قسمت فوقانی تعبیه شده اند.

۲- بدنه میانی روی زمین: دهانه های آبدهی مجهز به درپوش و زنجیر اتصال بر روی این قسمت تعبیه می شودو دارای فلنج معمولی و ایمنی می باشد. فلنج ایمنی جهت جلوگیری از صدمه به شیر اصلی به کار برده می شود.

۳- بدنه میانی زیر زمین: حاوی یک لوله و دو فلنج معمولی و یک فلنج ایمنی می باشد که طول آن بر حسب نیاز مصرف کننده می باشد.

۴- بدنه زیرین: مجهز به دریچه کنترل مقدار آبدهی و سیستم تخلیه خودکار می باشد. هم چنین دارای یک یک دهانه گیرنده از شبکه آبرسانی شهری است و دو اتصال فلنج در انتها دارد.

 

برای ارسال نظر باید وارد شویدlogged in

تمامی حقوق این سایت متعلق به آریا کالا می باشد.

طراحی قالب وردپرس : ریبونت

مشاوره تلفنی